rady, tipy, novinky, zajímavosti » Hledáte osvícené klienty, kteří Vám budou rozumět?

Kdysi jsem se zúčastnila jedné přednášky, která se primárně  zaobírala prezentačními a komunikačními dovednostmi. Pamatuji si hlavně na poslední slide této přednášky, kde bylo napsáno:Přejeme Vám osvícené klienty, kteří Vám budou rozumět!

Krásné přání, řekla jsem si. Budu se tedy snažit excelentně komunikovat, přesvědčivě prezentovat můj návrh a věrohodně argumentovat nápady a představy. Někde v podvědomí jsem ale věděla, že jenom to nestačí. Že základem je také harmonická sociální interakce, sympatie, důvěra a nastartování emocí potřebných k pozitivnímu naladění obou stran.

Ano, tzv. osvícených klientů je jako šafránu. A když máte tu čest s nimi spolupracovat, je to radost sama o sobě.

Možná se pro někoho bude toto srovnání zdát nadnesené, ale já vnímám, že práce interiérové designérky je velice intimní záležitost. Klient Vás vpouští do svého soukromí a často odemyká několik svých komnat, osobních příběhů, starostí i radostí. Vědomé naslouchání a komunikace pouze jedné strany však nestačí a není dána každému z nás. Mělo by to fungovat na obou stranách. A přitom je to právě pro tuto službu velice důležitá fáze spolupráce, kdy dochází k nalezení rovnováhy mezi možnostmi, které prostor nabízí, představami a potřebami klienta, nápady či návrhy designéra.
Protože razím heslo Můj zákazník ,můj pán, vytvořila jsem si sama pro sebe 3 typy klientů a  jasně stanovila s kým chci a nechci spolupracovat:

Klient  1. Věčně nespokojený  - neví co chce, pořád něco hledá, kontroluje Vás a na Vašem návrhu vyhledává spíš zápory než klady. Spolupráce je v duchu důvěřuj, ale prověřuj!
Klient 2
. Všeználek - všechno ví lépe, všude byl, všechno zná. Nejraději poslouchá sám sebe, nerespektuje Vás. Váš návrh je přece výsledkem jeho nápadů a dokonalosti. Spolupráce je v duchu maximální nedůvěry!
Klient 3. Pohodové sluníčko
– oslovil Vás, protože se těší na nový interiér a spolupráci s odborníkem, rád si nechá poradit, naslouchá, mile a s citem prezentuje své požadavky. Spolupráce je v duchu maximální důvěry a respektu!

Takže, pokud hledáte osvícené klienty, kteří vám budou rozumět, jednoduše je nehledejte, nýbrž nalézejte. Určitě jste se minimálně jednou s těmito třemi typy klientů potkali.

Komentáře

Antispamová ochrana: Napište číslo 100 slovem